Королівська територіальна громада (Берегівський район, Закарпатська область)
Кількість рад, що об’єдналися: 7 (село Веряця, село Горбки, село Гудя, селище міського типу Королево, село Новоселиця, село Сасово, село Теково, село Хижа, село Черна).
Площа територіальної громади: 118.0 км 2
Чисельність населення громади: 22802
Міське населення: 10260
Сільське населення: 12542
Природні об’єкти:
Гора Фрасин (с.Новоселиця)
Це найвища точка на території громади – 826 м. Поряд розташований скельний масив та природні вулканічні печери. Геологічні особливості та своєрідний рельєф дозволяють проводити тут учбово-тренувальні та спортивні заходи, зокрема скелелазіння та болдерінг (різновид спортивного скелелазіння).
![](https://vomskt-korolevo-sr.gov.ua/wp-content/uploads/2023/07/p1010203.jpg)
Кизилова плантація (с.Черна)
Кизил або кизиль, роговик, дерен червоний, деренка, кизильчак, когутики, терник, шон – назва куща, плоди якого надзвичайно корисні та широко використовуються в цій місцевості. Плантацію на кілька нектарів можна знайти і в с. Черна. Навесні милуються його цвітінням, восени ж користь приносять плоди. Має приємний кисло-солодкий смак та містить значну кількість вітаміну С. Вживають в їжу свіжими або переробленими та застосовують для приготування соків, сиропів, екстрактів, компотів, вина (дуже ароматного), наливок, настоянок, варення, використовують як начинку для цукерок. Але крім харчової цінності це ще й вітамінозна, медоносна, лікарська, деревинна, фарбувальна, декоративна рослина.
Музеї на території Королівської громади:
- Багате зібрання речей побуту та одягу знаходяться в етнографічному музеї, що в селі Новоселиця (вул. Шевченка, 71). Музей має чотири відділи: ткацтво та вишивка, знаряддя праці, побутові речі, світлиця. Контактна інформація: 0983532110 – Вамош Наталія
- В селі Черна (вул. Миру, 94) знаходиться музей-майстерня ткацтва, що відроджує та представляє стародавні традиції виготовлення «покрівців» (доріжок), характерних для цього регіону. Контактна інформація: 0963231165 – Івашко Василь
Пам’ятки архітектури національного значення:
1. Руїни Королевського замку „Ньолаб” (селище Королево)
Належить до пам’яток архітектури національного значення. Вже в XIII cт. він згадується вперше. Основне призначення замку – охорона торгівельних шляхів, та так званого «Соляного шляху».
![](https://vomskt-korolevo-sr.gov.ua/wp-content/uploads/2023/06/p1000329.jpg)
2. Успенська церква (с. Новоселиця, вул. Шевченка, 73)
Дерев’яна церква готичного стилю зведена без жодного цвяху. За офіційними даними побудована 1669 року. На стінах храму збереглись стародавні розписи.
![](https://vomskt-korolevo-sr.gov.ua/wp-content/uploads/2023/06/dsc_6353.jpg)
Події:
- В замку Ньолаб, ще в 1401 році, було переписане Тетраєвангеліє (4 Євангелія) на церковнослов’янську мову, яке зараз входить в двадцятку українських старовинних рукописів, які мають конкретну дату створення та становить пам’ятку давнього писемства. На території громади розташований пам’ятний знак присвячений Тетраєвангелію.
- Найдавніша з виявлених людських стоянок на території Центральної та Східної Європи, пам’ятка світового масштабу – Королевська стоянка, якій 1 млн. років (с. Веряця). Тут знайдено кілька десятків тисяч знарядь праці: ножі, вістря списі та виявлено десяток різночасових і різнокультурних комплексів, а це тисячоліття історії розвитку первісних людей та їх матеріальної культури.
Туристичні маршрути:
«Волоський край»: Руїни замку «Ньолаб» XIII ст. (Королево) – Чернянський музей-майстерня ткацтва – Церква Успіння Пресвятої Богородиці XVII ст. (с. Новоселиця) – Етнографічний сільський музей (с. Новоселиця)
протяжність маршруту – 10 км
тривалість маршруту – 3-4 години
«Шлях Пинті»: Церква Успіння Пресвятої Богородиці XVII ст. (с. Новоселиця) – Етнографічний сільський музей (с. Новоселиця) – Пинтьова яма – гора Кобола
протяжність маршруту – 3 км
тривалість маршруту – 3-4 години
![](https://vomskt-korolevo-sr.gov.ua/wp-content/uploads/2023/06/received_779601792228770.jpg)
«Фрасин»: гора Фрасин найвища точка на території громади
протяжність маршруту – 3 км
тривалість маршруту – 2 години
На території Королівської селищної ради розташовані такі обєкти нематеріальної культурної спадщини:
- «Традиції весільного обряду в с. Хижа» або «Хижанська свальба» (с. Хижа Берегівський район, Закарпатська обл.)
- «Традиції художнього перебірного ткацтва в с. Черна» (с. Черна Берегівський район, Закарпатська обл.)
- «Новоселицька сливовиця» (с. Новоселиця Берегівський район, Закарпатська обл.)
- «Чернянська начанка» (с. Черна Берегівський район, Закарпатська обл.)