Королівська територіальна громада (Берегівський район, Закарпатська область)

Кількість рад, що об’єдналися: 7 (село Веряця, село Горбки, село Гудя, селище міського типу Королево, село Новоселиця, село Сасово, село Теково, село Хижа, село Черна).

Площа територіальної громади: 118.0 км 2

Чисельність населення громади: 22802

Міське населення: 10260

Сільське населення: 12542

Природні об’єкти:

Гора Фрасин (с.Новоселиця)

Це  найвища точка на території громади – 826 м. Поряд розташований скельний масив та природні вулканічні печери. Геологічні особливості та своєрідний рельєф дозволяють проводити тут учбово-тренувальні та спортивні заходи, зокрема скелелазіння та болдерінг (різновид спортивного скелелазіння).

Кизилова плантація (с.Черна)

Кизил або кизиль, роговик, дерен червоний, деренка, кизильчак, когутики, терник, шон – назва куща, плоди якого надзвичайно корисні та широко використовуються в цій місцевості. Плантацію на кілька нектарів можна знайти і в с. Черна. Навесні милуються його цвітінням, восени ж користь приносять плоди. Має приємний кисло-солодкий смак та містить значну кількість вітаміну С. Вживають в їжу свіжими або переробленими та застосовують для приготування соків, сиропів, екстрактів, компотів, вина (дуже ароматного), наливок, настоянок, варення, використовують як начинку для цукерок. Але крім харчової цінності це ще й вітамінозна, медоносна, лікарська, деревинна, фарбувальна, декоративна рослина.

Музеї на території Королівської громади:

  1. Багате зібрання речей побуту та одягу знаходяться в етнографічному музеї, що в селі Новоселиця (вул. Шевченка, 71). Музей має чотири відділи: ткацтво та вишивка, знаряддя праці, побутові речі, світлиця.  Контактна інформація: 0983532110 – Вамош Наталія
  2. В селі Черна (вул. Миру, 94) знаходиться музей-майстерня ткацтва, що відроджує та представляє стародавні традиції виготовлення «покрівців» (доріжок), характерних для цього регіону. Контактна інформація: 0963231165 – Івашко Василь

Пам’ятки архітектури національного значення:

1. Руїни Королевського замку „Ньолаб” (селище Королево)

Належить до пам’яток архітектури національного значення. Вже в XIII cт. він згадується вперше. Основне призначення замку – охорона торгівельних шляхів, та так званого «Соляного шляху».

2. Успенська церква (с. Новоселиця, вул. Шевченка, 73)

Дерев’яна церква готичного стилю зведена без жодного цвяху. За офіційними даними побудована 1669 року. На стінах храму збереглись стародавні розписи.

Події:

  1. В замку Ньолаб, ще в 1401 році, було переписане Тетраєвангеліє (4 Євангелія) на церковнослов’янську мову, яке зараз входить в двадцятку українських старовинних рукописів, які мають конкретну дату створення та становить пам’ятку давнього писемства. На території громади розташований пам’ятний знак присвячений Тетраєвангелію.
  2. Найдавніша з виявлених людських стоянок на території Центральної та Східної Європи, пам’ятка світового масштабу – Королевська стоянка, якій 1 млн. років (с. Веряця). Тут знайдено кілька десятків тисяч знарядь праці: ножі, вістря списі та виявлено десяток різночасових і різнокультурних комплексів, а це тисячоліття історії розвитку первісних людей та їх матеріальної культури.

Туристичні маршрути:

«Волоський край»: Руїни замку «Ньолаб» XIII ст. (Королево) – Чернянський музей-майстерня ткацтва – Церква Успіння Пресвятої Богородиці XVII ст. (с. Новоселиця) – Етнографічний сільський музей (с. Новоселиця)

протяжність маршруту – 10 км

тривалість маршруту – 3-4 години

«Шлях Пинті»: Церква Успіння Пресвятої Богородиці XVII ст. (с. Новоселиця) – Етнографічний сільський музей (с. Новоселиця) – Пинтьова яма – гора Кобола

протяжність маршруту  – 3 км

тривалість маршруту  – 3-4 години

«Фрасин»: гора Фрасин найвища точка на території громади

протяжність маршруту – 3 км

тривалість маршруту – 2 години

На території Королівської селищної ради розташовані такі обєкти нематеріальної культурної спадщини:

  1. «Традиції весільного обряду в с. Хижа» або «Хижанська свальба» (с. Хижа Берегівський район, Закарпатська обл.)
  2. «Традиції художнього перебірного ткацтва в с. Черна» (с. Черна Берегівський район, Закарпатська обл.)
  3. «Новоселицька сливовиця» (с. Новоселиця Берегівський район, Закарпатська обл.)
  4. «Чернянська начанка» (с. Черна Берегівський район, Закарпатська обл.)